Nxt Cover Image
Nxt Profile Picture
5 Üyeler

Bitecointalk üyesi BCNext, 28 Eylül 2013’te, Bitecointalk forumunda, Nxt’yi ilk dağıtımının nasıl yapılacağını belirlemek için küçük Bitcoin bağışları isteyen ikinci nesil kripto para birimi olarak ilan eden bir forum yazısı paylaştı. 18 Kasım 2013’te Nxt için yapılan bağış toplama işlemi 21 BTC’nin toplanmasıyla sona erdi. Genesis bloğu 24 Kasım 2013’te yayınlandı.

1.000.000.000 Nxt koini, katkı paylarına orantılı olarak 73 paydaşa dağıtıldı. Kaynak kodu kısmen 3 Ocak’ta herkese açıldı. Tam kaynak kodu 1 Mart 2014’te MIT Lisansı altında herkese açıldı.

NXT’ de Madencilik

NXT Coinde Bitcoin gibi ‘Proof of Work’ (POW) madencilik yoktur. POW; çalışma, enerji harcama üzerine kurulu bir sistemdir. POW’da kimin işlem gücü fazlaysa transfer bedellerinin paylaşımları ona göre oranlanır. Çok Güçlü ve hızlı donanımlı bir bilgisayara ihtiyaç vardır. POW’da ekipman ne kadar güçlü olursa o kadar çok bitcoin maden elde edersiniz. Bu yarışta güç tüketimi küçük bir şehrin elektrik tüketimine eşit olabilir.

NXT’nin Bitcoinden teknik farkı %100 ‘Proof of Stake’ (POS) sistemine dayalı blok zinciri üzerine çalışmasıdır. POS, işlem gücüne dayalı değildir . POS’un yaptığı işlem, dövme (forge) olarak adlandırılır. Dövme işlemi için en az 1.000 NXT’yi cüzdanınıza taşıyın. Sonrasında 24 saatlik bir onay bekleme süresinin ardından dövmeyi etkinleştirmek için kırmızı düğmeye basın. Cüzdanınızı mutlaka açık tutmalı ve çevrimiçi olmalısınız. Ve dövmeye başladınız. Şans Size vurduğunda, yani bir blok oluşturabildiğinizde o bloğun içindeki tüm transfer işlem ücretleri hesabınıza yatar. Sizin cüzdanınızda, başkasının cüzdanında olan coin veya tokenden daha fazlası var ise; sizin, transfer ücretlerinden daha fazla oranda kazanma şansınız olur.

Bilgisayarınıza Java programını kurarak Coin veya tokenlerininizi cüzdanınızda tutmanız yeterlidir. Cüzdanınızda ne kadar çok NXT kripto paranız varsa şansınız o kadar artar. Kazanabilmek için mutlaka NXT bulundurmak zorundasınız. Diğer kullanıcılar ile bir araya gelip dövme gücününüzü dövme havuzunda kiraya verebilirsiniz. Böylelikle katlanan güçle daha fazla kazanma şansınız olur. Hesaplamalar coin miktarına göre yapılır. Dövme işlemi POW’a göre eneriji tüketimi açısından hem daha ekonomik hem çevre dostudur.

NXT Hangi Fonksiyonları Sunar?
NXT Coin, sadece kripto para üretmez. Aynı zamanda kullanılıcılarına yeni para birimleri üretebilmelerini sağlar. Geliştirme ve tasarım özgürlüğü sunar. Bu Para birimleri hem ticarette hem de bir projede kitlesel fon arayışlarında kullanılabilir. Mesaj gönderme, bilgi (veri) depolama, oylama sistemi ve hesap kontrölü gibi yeni özellikleri mevcuttur. Nxt Marketplace, blok ve zincir tabanlı dijital ve fiziksel malların hizmet alışverişini sağlar.

NXT’de enflasyon yoktur. Para daima statiktir. NXT, merkezi borsaların aksine merkezi olmayan bir borsa geliştirmiştir. Diğer geleneksel borsalara göre avantajı dolandırıcılık ve hırsızlık riskinin azaltılmasıdır. İşlem masrafları çok düşüktür.

NXT, potansiyeli olan bir platform. Çok iyi bir proje olmasına rağmen maalesef ki hala istenilen seviyede değildir. 2013 yılından beri de geliştirilmektedir. Toplam 1 milyar adettir. Bitcoinin iniş ve çıkış trendlerinde ve keza altcoinlerin, garafikleri incelerseniz görüceksiniz ki NXT coin değerinde, genel olarak stabil kalmayı başarmıştır. Bu bile sağlam bir yapıda olduğunu gösterir.

  • Hakkımda
  • Next Coin diğer kripto paralardan farklıdır. Bitcoin tabanlı değildir, Bitcoin gibi kendine has yapısı ve yazılımı vardır. bu sayede belkide yakın zamandaki dalgalanmalardan çok az etkilenmiştir.