EOS Cover Image
EOS Profile Picture
5 Üyeler

EOS (EOS) Nedir?
İşletmelere yönelik blok zinciri yazılımları geliştiren Block.one’ın ilk projesi olan EOS, web tabanlı uygulamalara benzer kurumsal blok zinciri uygulamaları geliştirilmesini sağlayan, ticari ölçekte merkezi olmayan uygulamaları destekleyen bir işletim sistemidir. Ancak EOS hala büyük ölçüde kavramsal olduğundan, ICO Ethereum (ERC-20 ) üzerinde yürütülmektedir.

EOS üzerinde, merkezi olmayan global ölçekte projeler geliştiren ve destekleyen kurumlar EOS blok zincirinin sağladığı güvenlik, doğruluk ve şeffaflıktan yararlanırlar.

Yüksek işlem maliyetleri ve düşük iş hacmi nedeniyle eleştirilen Ethereum'a alternatif olarak gösterilen veya yeni “Ethereum” olarak değerlendirilen EOS, işlem ücreti olmaması ve sonsuz ölçeklenebilme kapasitesyle diğer blok zincirlerden ayrılıyor. EOS blok zincirinde kullanılan kripto paraya da EOS adı veriliyor.

EOS'u Yaratan Ekip
EOS’u yaratan 35 kişilik bloc.com ekibinin çekirdek kadrosunu, daha önce Bitshares'i geliştiren ve Steem'i geliştiren ekibin içinde yer alan dahi programcı ve EOS’un Teknoloji Direktörü Dan Larrimer; 14 yaşından beri eski teknolojileri hızla ikame edecek yeni teknolojiler üzeride çalışan, Hong Kong’un en büyük dijital emlak ofisi olan Okay.com,’ un kurucusu, ve bloc.com’un CEO’su Brandon Blumer; ve 20 yıldır kriptolu muhasebe kaydı platformları geliştirerek kriptolu işlemleri finansal alana taşıyan, Ricardian Sözleşmesi’nin yaratıcısı ve 3’lü Giriş Muhasebe Sisteminin yaratıcılarından biri, EOS’un ortağı ve danışmanı Ian Grigg oluşturuyor.

EOS, DPOS ve DAC teknolojilerini geliştiren ve önceki projelerinden ani olarak ayrıldığı için eleştirlerin hedefi olan Larrimer’in 3üncü projesi.

EOS'un Temel Özellikleri
Steem ve Bitshares ile çok büyük bir başarı yakalayan Dan Larrimer, bu projede de pek çok yeniliğin peşinde koşarak, EOS'a diğer blok zincirlerde rastlanamayan özellikler ekledi. EOS blok zinciri, akıllı sözleşme, kripto paranın yanı sıra, Steem ve Bitshares'de uygulanan saniyede 10.000 üzerinde işlem yapma kapasitesi gibi Dan Larrimer ve ekibinin özgün buluşlarını içeriyor.

EOS'da bulunan delege edilmiş pos (proof of stake) adı verilen özellik sayesinde kullanıcı hesapları anahtarlardan ayrılmıştır. Kullanıcının özel anahtarı başka bir kişinin eline geçtiğinde, Bitcoinde olduğu gibi hesabı da ele geçirilmiş olmaz.

Paralel İşlem Yapabilme (Parallel Processing) özelliği, EOS'da başlatılan uygulamaların sistemdeki kurallara göre dondurulabilmesini ve değiştirilebilmesini sağlar.

Merkezi Olmayan İşletim Sisteminde blok zincir teknolojisini kullanılarak akıllı sözleşmeler kolayca programlanabiliyor. Öte yandan EOS blok zinciri, diğer blok zincirlerde olmayan, "çok-parçacıklıya benzer yapıda" bir ortamda çalışabilme olanağı sağlıyor.

EOS işletim sistemi kolayca yükseltilebilir olduğu için uygulama geliştirciler EOS’un yardımıyla, üst sürümlere yükseltilebilir sistemleri hazırlayabilirler.


Asenkron (eş zamanlı olmayan) akıllı sözleşme iletişimi özelliği sayesinde EOS, kendisinden daha yavaş blok zinciri protokolleriyle iletişim kurabiliyor. Sadece EOS’a özgü olan bu özelliğin mevcutların yerini alacak kuruluşlar çağına geçişi sağlayacağı düşünülüyor.

EOS ayrıca zincir içi yönetişim gibi bir yeniliği de sahip.

EOS (EOS) Ne Kadar?
Block.one, mevcut toplam 1.000.000.000 EOS’un %90’ının yatırımcıya satılacağı kripto para dağıtımı sürecini 26 Haziran 2017'de başlattı ve kripto para tarihinin en başarılı arzını gerçekleştirerek, ilk 30 gün içinde 250 milyon dolar değerinde EOS para sattı. EOS para satışı 341 gün sürecek ve 1 Haziran 2018 tarihinde sonra erecek. Mevcut EOS paranın %10’u EOS’un ortaklarına dağıtılacak.

26 Haziran 2017 tarihinde 0,96 dolardan satışa çıkan ve 27 Ocak tarihi itbariyle 14,48 dolardan işlem gören EOS’un 7 aylık getirisi %1,455 oldu. 27 Ocak tarihi itibariye dolaşımda bulunan 629,650 milyon EOS’un piyasa değeri 9,06 milyar dolar civarındadır. Günlük işlem hacmi 365 milyon dolar civarında olan EOS, kripto paralar sıralamasında piyasa değerine göre halen 9uncu sırada yer alıyor.

EOS, 01/02/2018 16:12 itibarıyla TL bazında 39,36 TL, Amerikan doları bazında ise $10,51 seviyelerinden işlem görüyor.

Kripto para dünyasında yaşanan yüksek volatiliteyle birlikte birçok kripto para uzun vadede büyük düşüş ve yükselişler yaşıyor. EOS da bu paralara iyi bir örnek teşkil ediyor: Temmuz ayında piyasaya hızlı bir giriş yapan EOS henüz ilk haftasında top 10’a girmiş, daha sonra kademe kademe değer yitirerek gerilemişti. Kasım ayının başından beri tekrar adım adım yükselen EOS, CoinMarketCap’e göre pazar payı en yüksek 12. kripto para konumunda.
Nasıl ki Ethereum Smart Contracts pek çok kripto paranın ERC-20 temelli olarak oluşturulabileceği bir platform ise EOS da merkezsiz uygulamaların oluşturulabileceği bir platform olarak tasarlandı. Bu doğrultuda EOS üzerinde geliştirilecek merkezsiz uygulamalar; hesaplar, kimlik doğrulama, veritabanları, asenkron iletişim ve uygulama programlama gibi birçok olanaktan faydalanabiliyor.

EOS teknolojisi saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip, masrafsız ve merkezsiz uygulamaların çabuk ve kolay kurulumu için oldukça elverişli bir platform olarak karşımıza çıkıyor. EOS’un arkasındaki block.one şirketi, proje bazlı teknoloji çözümlerine yoğunlaşmak istediklerini belirtiyor.

EOS ekibi bunun yanı sıra sundukları açık kodlu yazılıma bağlı olarak herhangi bir uygulamayı kendilerinin geliştirmeyeceğini, bunu platforma üye kişilerin yapması gerektiğini kaydediyor. Birçok borsada işlem gören EOS token’lerinin toplam sayısı 1 milyarla sınırlı. Dolaşımdaki EOS token’i miktarı ise yaklaşık 560 milyon dolar.

Proje ekibi belirli aralıklarla token’leri piyasaya sürüyor. EOS token’leri halihazırda borsalarda işlem görse ve yatırım aracı olarak kullanılsa da, 1 Haziran 2018’de gerçekleşecek token dağıtım etkinliğinden hemen sonra token’lerin Ethereum platformunda sabit hale geleceğini ve transferinin mümkün olmayacağını söylemekte fayda var. Bu tarihten sonra token’leri yalnızca token sahipleri kullanabilecek ve token’ler EOS platformunda geliştirilecek merkezsiz uygulamalar için kullanılacak.

Yazının kaleme alındığı an itibariyle 8.02 dolardan işlem gören EOS’un yükselen performansını sürdürüp sürdürmeyeceğine piyasa olarak hep birlikte tanıklık edeceğiz.

Günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmi ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi ile ön plana çıkan Binance borsasından EOS satın alınabilir.

  • Hakkımda
  • Kripto para dünyasında yaşanan yüksek volatiliteyle birlikte birçok kripto para uzun vadede büyük düşüş ve yükselişler yaşıyor. EOS da bu paralara iyi bir örnek teşkil ediyor: Temmuz ayında piyasaya hızlı bir giriş yapan EOS henüz ilk haftasında top 10’a girmiş, daha sonra kademe kademe değer yitirerek gerilemişti. Kasım ayının başından beri tekrar adım adım yükselen EOS, CoinMarketCap’e göre pazar payı en yüksek 12. kripto para konumunda.