İddia: Facebook Kendi Kripto Parası İçin 1 Milyar Dolarlık Yatırım Bekliyor! Facebook kendi kripto para birimi için 1 milyar dolarlık yatırım arayışına çıktı.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook, 2018 yılının ortalarında kendi blockchain ekibini oluşturması ve eski PayPal yöneticilerinden David Marcus‘u bu departmanın başına getirmesi ile gündeme gelmişti. Mark Zuckerberg‘in yönettiği firma daha sonra kendi kripto para birimini üreteceği iddiaları ile gündeme geldi ancak kurumdan veya yetkililerden konu hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Facebook’un Kripto Para Birimi Geliyor
The New York Times çalışanlarından birisi olan Nathaniel Popper‘in attığı yeni bir tweet ise, Facebook’un kendi stablecoin projesi için yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım beklediğini iddia etmekte.

Popper, hissedarların dışarısına çıkmanın ve risk sermayedarlarından yatırım almanın, söz konusu projenin ”çok daha merkeziyetsiz ve Facebook tarafından daha az kontrol edilen” bir şekilde algılanacağının düşünüldüğünü ve Zuckerberg’in bunun peşinde olduğunu vurgulamakta.

”Konuştuğum bir kişi Facebook’un alacağı bu parayı kendi kripto para birimi için teminat olarak kullanacağını ve Facebook Coin’i banka hesaplarında tutulan farklı dövizlere endeksleyebileceğini ifade etti.”

Facebook’un kendi kripto para birimini piyasaya süreceği haberi ilk olarak geçtiğimiz Aralık ayında Bloomberg tarafından ortaya atılmıştı. İddiaya göre sosyal medya devi kendi stablecoin’ini WhatsApp içerisindeki ödemeleri yapmak için kullanacak.

image