Siacoin Cover Image
Siacoin Profile Picture
12 Üyeler

Siacoin Ekibi
Sia’nın arkasındaki şirket Nebulous Inc.’dir. Nebulous Boston, Massachusetts, ABD merkezlidir.

David Vorick (CEO): CEO olmanın yanı sıra Sia Core’un lider geliştiricisidir. Rensselaer Politeknik Enstitüsünden Bilgisayar Bilimleri alanında lisans derecesini almıştır.
Luke Champine (Kurucu Ortak): Luke David ile birlikte Rensselaer Politeknik Enstitüsünde öğrenim gördü. Sia üzerinde tam zamanlı çalışmak için üniversiteden ayrıldı. Sia’nın temel geliştiricilerindendir.
Johnathan Howell (Sia Temel geliştirici): 10 yaşlarında programlamaya başladı. Savannah Sanat ve Tasarım Koleji’nden mezun oldu. Temel işlevselliği etrafında temiz, iyi yapılandırılmış ve kullanımı kolay bir UX sunmak için Sia’nın front-end tarafında çalışıyor.
Zach Herbert (Operasyon Şefi): Proje ve ürün yönetiminde uzmanlaşmıştır. Harvard Business School’da MBA eğitimini tamamladı ve Boston Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra mekanik mühendisliği okudu. Ocak 2017’de Sia ekibi ile çalışmaya başladı.
Siacoin arzı
Sia’nın arz mekanizması biraz farklıdır. Siacoin’ler sonsuz sayıda olacak. İlk olarak, geliştiriciler ilk 100 bloğu kazıdı. İlk blok için ödül 300.000 Siacoin’di. İlk bloktan sonra, Siacoin ödülü sonraki bloklar için katlanarak bir birim şeklinde azalacak.

Bu demektir ki:

1 numaralı blokta 300,00 Siacoin vardı.
İkinci blok 299.999 Siacoin içeriyordu.
Üçüncül blok 299.998 Siacoin içeriyordu.
4. blokta 299.997 Siacoin vardı.
… ve bu böyle devam eder… ta ki blok ödülleri 30.000 Siacoin’e düşene kadar.
Bundan sonra, çıkarılan her blok için, 30.000 Siacoin sisteme girecek.

Şu anda sirkülasyonda 26,7 milyar Siacoin var.

Siacoin’in pazar payı
CoinMarketCap’e göre, Aralık 2017 itibariyle Siacoin (SC)’in pazar payı 246 milyar dolar. Bir siacoin yaklaşık 0.007$ değerinde.

Siacoin nasıl çalışır?
Siacoin nedir, ne değildir öğrenebilmek için nasıl çalıştığını bilmek gerekir.

Siacoin, Sia platformunu kullanmak için geliştirilen bir kripto paradır.

Herkes PC’sinde Sia’nın merkezi olmayan ağına ekstra alan kiralayabilir ve Siacoin olarak ödeme alabilir. Benzer şekilde, Sia depolama alanını kullanmak isteyen herhangi bir kullanıcı Siacoin ile ödeme yapmak durumundadır.

Siacoin, Sia ağı için özel amaçlı bir para birimi olup, Sia ağı üzerindeki dosya depolama sözleşmelerini yürütür. Bir host, üzerinde anlaşmaya varılan bir süre ve üzerinde anlaşmaya varılan bir alanda dosyaları saklamak zorundadır. Daha sonra, anlaşmanın bitiminden sonra, ödeme Siacoin’deki host’a gönderilir.

Host dosyayı kaybederse, ödeme alamaz. Sia blok zincirindeki bu dosya sözleşmeleri, hem host’un hem de kullanıcının tatmin edilmesini sağlar.

Sia, 7 Haziran 2015 tarihinde iki yıl önce piyasaya sürüldü ve Siacoin başına 0,000046$ ile işlem yapmaya başladı.

Günümüzde, Siacoin, birim başına 0,007$ değerindedir.

  • Hakkımda
  • Sia, Google Drive, Dropbox ve Amazon Cloud gibi bir bulut depolama platformudur.Ancak Sia’yı bunlardan ayıran şey, açık kaynak kodlu, blockchain tabanlı, merkezi olmayan bir bulut depolama platformu olmasıdır. Kısacası Sia, verilerin blok zincirinde depolandığı merkezi olmayan bir buluttur.