Stratis Cover Image
Stratis Profile Picture
18 Üyeler

Bitcoin değerindeki artışla son zamanların en popüler haber konularından birisi haline geldi. Dijital para birimi önceki gün 2.900 doları aştıktan sonra dün gelen kâr satışlarıyla yeniden 2.821 dolar seviyesine geriledi. Bu son düşüşe rağmen Bitcoin yatırımcısına, 2017 genelinde, yani son 6 ayda yüzde 182 kazandırdı. 6 ayda yüzde 182’lik getiriyi herhangi bir borsa veya EMTİA’ya yatırım yaparak kazanmayı hayal bile edemezsiniz. Ancak bu Bitcoin’in 2017’nin en kârlı yatırımı olduğu anlamına gelmiyor. Bugün Bitcoin’le benzer mantığa sahip toplam 863 adet dijital para birimi bulunuyor. Son 1 yılda 220 adet yeni dijital para piyasada dolaşmaya başladı.

110 MİLYARI AŞTI

Geçtiğimiz yıl haziran ayında sanal para birimlerinin toplam piyasa değeri 11 milyar dolar seviyesindeyken bu rakam bugün 110 milyar doları aşmış durumda. Bu yükseliş sadece Bitcoin tarafından sağlanmadı. 2017 geneline baktığımızda söz konusu 863 para biriminin neredeyse hepsinin değer kazandığını görüyoruz. Bunların arasında işlem hacmi çok düşük paralar var. Bu sebeple toplam piyasa değeri bakımından ilk 10’a giren sanal paralara bakmak daha sağlıklı bir değerlendirme imkanı veriyor.

Getirisi çok sönük kaldı

Bıtcoın 2017 genelinde yüzde 182 yükselerek, bu 10 para birimi arasından en az kazandıranı oldu. En çok kazandıranı ise Stratis oldu. Bir Stratis’in değeri sadece altı ayda 0.07 dolardan 10.7 dolara yükseldi. Yani yatırımcısına altı ayda yüzde 15.157 kazandırdı.

Haberler ilgiyi artırdı

Dijital para analistleri Bitcoin’in getirileriyle ilgili çıkan haberlerin diğer dijital para birimlerine olan talebi artırdığına dikkat çekiyor. Yatırımcılar ‘yeni Bitcoin trenini’ kaçırmamak için yeni çıkan paralara adeta hücum ediyor. Bunun yanında artık
teknoloji şirketleri de platformalarında kullanılmak üzere kendi özel paralarını piyasaya sürüyor. Kullanıldığı platform başarılı olan paraların değeri artıyor. Yani bu şekilde piyasaya sürülmüş dijital paraları almak bir nevi hisse almaya benziyor.

Aynı hızda kaybettirebiliyor

Dijital para birimlerinin değerlerindeki bu artış tüm yatırımcıların iştahını kabartıyor. Ancak bu nispeten yeni alanda yatırımcı olmadan önce büyük bir risk aldığınızı unutmamanız gerekiyor. Çeşitli platformlara yapılan hacker saldırıları bu paraların değerinin birkaç saat içinde erimesine sebep olabiliyor. Bunun yanında kimi zaman internette dolaşan dedikodular panik satışlarına yol açabiliyor. Müdahale edecek bir merkez bankası olmadığı için bu panik dalgaları yatırımcıları büyük zararlara uğratabiliyor.

Ethereum tahtın peşinde

Ethereum son 6 ayda dolar karşısında yüzde 3047 değer kazandı. Ethereum gördüğü yoğun ilgi sebebiyle özellikle ABD basını tarafından sık sık ‘yeni Bitcoin’ olarak tanımlanıyor. Ethereum’un toplam piyasa değeri
24 milyar dolara ulaşmış durumda. Bitcoin 46 milyar dolarla pazar liderliğini sürdürse de Ethereum hızlı yükselişini sürdürürse, tahtı ele geçirebilir. Yalnızca 1 yılda Bitcoin’in pazar payı yüzde 85’ten yüzde 41’e geriledi.

Stratis Token (STRAT) nedir?
STRAT, Stratis platformunu çalıştıran yerel token veya kripto para birimidir.

Temmuz 2016’da, Stratis platformunun geliştirilmesi ve pazarlanması için fon sağlayan bir ICO ile sunuldu.

Bu ICO’da, Stratis projesi 915BTC (675.000$ değerinde) eşdeğer miktarda fon topladı.

ICO’dan sonra toplam 98 milyon STRAT koini dağıtıldı.

Stratis, Ağustos 2016 fiyatından (0.023$) bugünkü fiyatı olan 13.58$ ‘a yükseldi.

Sadece 10 ayda %49,000 artış, göz ardı edilmesi zor bir sayı!

Poloniex, Jaxx ve Ledger donanım cüzdanları gibi birçok kripto para birimi borsası ve cüzdan tarafından benimsenip uygulanan birkaç para biriminden biri haline geldi.

  • Hakkımda
  • Stratis (STRAT), finans sektöründeki şirketler için Blockchain teknolojisinin avantajlarından faydalanmak isteyen çözümler üretmek amacıyla kurulmuş bir BaaS (Blockchain-as-a-Service) platformudur. Her ne kadar Stratic coin dedikse de, aslında Stratis bir platformdur. Stratis, şirketlerin özel blok zinciri uygulamalarını ihtiyaç duydukları özelliklerle oluşturmalarına ve geliştirme süreçlerini basitleştirmelerine ve blockchain projeleri için geliştirme yaşam döngüsünü hızlandırmalarına olanak tanır.